Ky është kombinimi më i mirë për të pastruar zorrët!

Zorrë e trashë është pjesa e fundit e zorrëve të mëdha, e cila funksioni kryesor është të prodhojë dhe ruajë feces dhe mbeturina të tjera nga trupi. Ju duhet të pastroni zorrët dhe të zbrazni të gjithë mukozën e tepërt, materialin fekal dhe parazitëve të ndryshëm dhe të dëmshëm prej tyre.

Këto janë simptomat më të zakonshme që tregojnë se trupi juaj ka nevojë për spastrim të zorrëve:
Veshjet dhe problemet e mëlçisë
artrit
Problemet e dëgjimit dhe të shikimit
Kapsllëk i shpeshtë
Mbipeshë dhe nënpeshë
Metabolizmi i dëmtuar
Flokët, lëkurën dhe thonjtë tuaj janë në gjendje të keqe
Kanceri dhe sëmundjet e tjera
Me konsumimin e 1-3 lugë miell të lirit me kefir (për 3 javë), në mëngjes, ju mund të pastroni plotësisht zorrët nga mukozat dhe depozitimet fekale ose parazitët. Kjo metodë e pastrimit natyral siguron normalizimin e shpejtë të peshës dhe djegien e yndyrës. Ajo ka një efekt pozitiv në rregullimin e metabolizmit të lipideve. Kjo metodë e spastrimit gjithashtu do t’ju ndihmojë të zvogëloni efektet anësore të shumë problemeve shëndetësore, si: gastrit, kolit, ulcera të stomakut dhe duodenale, sëmundjet e traktit urinar, cystitis, pyelonephritis, obeziteti ose tretje të pahijshme.

Hani këtë 3 javë, si një alternativë mëngjesi:
Javën e parë: 1 tbs. e miellit liri te perzier me 3.3 oz. / 100 kefir;
Javën e dytë: 2 tbs. e miellit liri te perzier me 3.3 oz. / 100 kefir;
Javën e tretë: 3 tbs. e miellit liri te perzier me 5 oz. / 150 kefir;
Përveç ndihmës për t’ju mbajtur të rregullt për të promovuar shëndetin e tretjes, fibra ndihmon në rregullimin e insulinës dhe nivelit të glukozës për të normalizuar sheqerin tuaj në gjak.
Një tjetër aspekt i dobishëm për këtë kombinim është aftësia e tij për të:
Përmirëso tretjen
Ndihmon në parandalimin e kancereve të caktuara
Nivelet e ulët të sheqerit në gjak
Përmirëso vizionin tënd
Ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës
Mbështet muskujt dhe nervat
Përmirëso lëkurën tuaj
Rritja e qarkullimit
Zvogëloni tensionin e gjakut
Forcimi i sistemit tuaj imunitar

Hani një vezë të zierë dhe pak uthull çdo mëngjes- ky kombinim do vras armikun më të madh të trupit tuaj!

Keni ngrënë ndonjëherë vezë të ziera, të miksuara me uthull? Me siguri që jo, por kur ta zbuloni se çfarë bën besoj se do ta provoni.

Besojeni ose jo, nëse konsumoni një vezë të zierë në mëngjes me uthull do vras një nga armiqtë kryesorë të shëndetit tuaj- nivelet e larta të sheqerit në gjak.

Diabeti, një problem shumë i zakonshëm shëndetësor që prek njerëzit në mbarë botën, ndodh kur pankreasi ndalon prodhimin e insulinës ose kur trupi nuk është në gjendje të përdorë siç duhet insulinën që ka.

Simptomat e zakonshme të diabetit janë urinimi i shpeshtë gjatë natës, etja, humbja e shpejtë e peshës, kruajtja e penisit ose vaginës, prerje ose plagë që janë të ngadalta për tu shëruar, pamjen e paqartë, lodhjen.

Si ta përgatisni?

Ziheni një vezë në mbrëmje dhe qëroheni, më pas shponi disa vrima te veza duke përdorur pirunin. Vendoseni në një tas dhe hidhni uthull. Lëreni të qëndrojë ashtu gjatë natës. Në mëngjes hani vetëm vezën jo uthullën që ndodhet në tas.

Gjatë vaktit pini një gotë ujë të vakët në të cilën keni shtuar më parë një lugë gjelle uthull. Dihet mirë se vezët janë shumë ushqyese dhe janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave. Ky mëngjes do të zvogëlojë oreksin dhe do të kontribuojë për t’u ndier më energjik

Hani për 1 muaj nga dy korra kumbulla çdo ditë dhe do të mrekulloheni nga përfundimi

Kumbulla është një zgjedhje e pashmangshme e çdo amvise për të përgatitur ushqim për dimër, dhe përveç se janë më të përdorura për përgatitjen e gjalpë dhe mermelatave, sigurisht është e këshillueshme për t’i ngrënë edhe të freskëta.

Kjo pasi kumbulla përmban vitaminë C (5 deri 8 mg për 100 g, në varësi të llojit), vitaminë B6, bakrit, vitaminë B2, B3 vitaminë, magnez, hekur, kalcium, madje dhe 240 mg për 100g kalium.

Kumbulla është e pasur me fibra, 2g për 100g, dhe me gjithë këtë është një fryt me pak kalori.

Studimet e mëparshme kanë treguar se kumbulla forcon kockat, zvogëlon rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë, por edhe se konsumimi i 12 kumbullave mesatarisht në ditë për dy muaj zvogëlon nivelet e LDL kolesterolit të keq.

Mos e hidhni këtë bimë të keqe, kjo është arsyeja pse!

Purslane është konsideruar zakonisht si një bimë e keqe e kotë dhe shumë njerëz thjesht e hedhin tutje nga kopshtet, pa ditur përfitimet shëndetësore të shumta që mund të sjellë. Kjo bimë është vendase në Persi dhe Indi. Por tani ajo është përhapur në të gjithë botën.
Ajo ka lule të verdhë dhe një shumëllojshmëri përdorimesh.

Kjo bimë është e pasur me vlera ushqyese, duke përfshirë vitaminat e shumta C, A, B, acide yndyrore omega-3, fibra, betalain si dhe shumë minerale të tilla si bakër, kalium, magnez, hekur, kalcium dhe mangan. Prandaj, kjo nuk është një surprizë.
Kjo bimë ka përfitime të shumta shëndetësore, veçanërisht nëse përdoret për rastet e mëposhtme:

Përmirësimin e qarkullimit
Bakri dhe hekuri janë shumë të rëndësishëm për funksionimin e duhur të sistemit të qarkullimit të gjakut që do të thotë se mund të konsumoni këtë bimë për të përmirësuar shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe rrjedhjen e gjakut.

Trakti gastrointestinal
Praktikuesit e mjekësisë tradicionale kineze kanë përdorur këtë bimë për trajtimin e çështjeve që ndihmojnë tretjen e ushqimit të tilla, si diarre dhe dizenteri. Acidi i limonit, dopamina, glukoza dhe alanine janë përbërësit organikë që gjenden në purslane që promovojnë shëndetin, ndihmon tretjen e ushqimit.

Zemër të shëndetshme
Ju mund të zvogëloni kolesterolin e keq, si dhe presionin e ulët të gjakut me ndihmën e kësaj bime që promovon shëndetin kardiovaskular.

Eshtra të forta
Ju mund të parandaluar osteoporozën dhe forconi kockat tuaja me këtë bimë që përmban hekur, kalcium, magnez dhe mangan.

Humbje peshe
Purslane është e pasur në fibra, por me kalori të ulëta. Është e pasur me ushqyes që promovojnë parandalimin e dëshirës për ushqim dhe ju ngopin.

Ushqimet me te mira per lekure te bukur !

Perdorni keto ushqime ne menyren me te mire se bashku apo te vetne per lekure me te bukur.

1) Bajamet – Qellojani se cka ?
Bajamet jane fara dhe jo nga familja e arrave dhe jane te mbushura me Vitamine ”E”.
Vepron si nje antioksidant qe ndihmon ne mbrojtjen e qelizave lekurore nga rrezet UV (ultraviolete).

2) Karrotat – Konsideroni keto si shkopinje magjik me ngjyre portokalli, dhe qe permbajne Vitamine ”A”.
Eshte e mire per regjenerimin e lekures. Ndihmon ne parandalimin e tejprodhimit te qelizave ne shtresen e jashtme te lekures.

3) Cokolata e Zeze – Eshte nje ilaq i mire andaj edhe ju duhet. Permban anti-oksidante me ca e redukton vrazhdesine ne lekure dhe mbron nga demtimet qe i shkaketon dielli.

4) Caji i gjelber – Kur eshte e nxehte kjo pergatese bionike liron katekinat, nje lloj anti-oksidanti me karakteristika te vertetuara anti-kanceroze.
Ndihmon ne parandalimin e kancerit te lekures.

5) Domatet – vertete ato perdoren neper sallata, mirepo nese i zieni atehere keto perime te rrumbullaketa dhe te bukura munde te ruajne lekuren tuaj. pse ? Lykopeni, nje foto-kemikale e sila e ben ate te kuqe, ndihmon ne eliminimin e radikaleve te lira qe e plakin lekuren dhe qe formohen nga rrezet UV.

Perktheu dhe pershtati: Abdurrezak MD

Nëse ju tringëllojnë veshët, gjithësesi duhet ta lexoni këtë

Tringëllima në vesh është ndjesia e të dëgjuarit të tingujve kumbues, gumëzhimave, fishkëllimave apo zhurmave të tjera të vazhdueshme apo të ndërprera.

Dukuria e njohur si “tinitusi”, është shumë normale në SHBA, ku gati 50 milion njerëz e përjetojnë. Për shumicen prej tyre është thjeshtë bezdi dhe asgjë më shumë por nëse kjo ndodh vazhdimisht mund të shkaktohet në problem për gjumin, përqëndrimin dhe proceset e tjera ditore, transmeton lajmi.net

Shpesh zhurmat në vesh janë shkaktar i pagjumësisë dhe i stresit, sipas mjekësisë.

Edhe pse tringëllima shpesh është e lidhur me humbjen e dëgjimit, ajo nuk e shkakton dhe as nuk e nxitë humbjen e dëgjimit.

Megjithatë, ekzistojnë disa shkaktarë që e nxisin tringëllimen të ndodhë, në njërën ose tjetrën trajtë të saj.

Ekspozimi i gjatë ndaj zhurmave me intensitet të lartë është njëri dhe mund të themi shkaktari kryesor i tringëllimave në vesh. Përveç zhurmave në vesh, mund të shkaktojë edhe humbje të përhershme të dëgjimit.

Një shumëllojshmëri e kushteve dhe sëmundjeve të tjera mund të çojë tek tringëllima në vesh, duke përfshirë:

– Bllokime të veshit për shkak të dyllit apo ndonjë infeksion i veshit. Mund të jetë edhe ndonjë sëmundje e nervit, e tillë si tumor.
– Aspirina, disa lloje të antibiotikëve, anti-inflamatorët, qetësuesit, ilaqet kundër depresionit si dhe medikamentet kininë.
– Procesi i natyrshëm i plakjes së njeriut.
– Sëmundja Meniere, e cila ndikon në pjesën e brendshme të veshit ose sëmundja Otosclerosis, që dëmton eshtrat e veshit të mesëm.
– Kushte të tjera mjekësore si tensioni i lartë, sëmundjet kardiovaskulare, probleme të qarkullimit të gjakut, anemi, alergji, probleme me gjëndrat tiroide apo diabeti.
– Probleme shëndetësore të qafës apo nofullës.
– Lëndime të kokës apo të qafës.
– Tringëllima në vesh vjen edhe nga alkooli, duhani apo droga të tjera por mjekët kanë treguar se edhe lodhja e stresi ndikojnë mjaft shumë.

Për shkak të lidhjes me disa sëmundje të rrezikshme, ekspertët thonë se duhet të këshilloheni patjetër me mjekun tuaj nëse keni zhurma të tilla në vesh.

Cka te perdorim ne kete kohe te ftofte?

Ne kete kohe te ftohte duhet te perdoret sa me shume vitamina c e cila eshte shume e domosdoshme per trupin si dhe per forcimin e sistemit imunitar.

caj boronice

Prandaj perdorni sa me shume leng limoni ose uje me limon ,caje boronice,caje te molleve te egra si dhe cajin e trendafilit te eger.

Njihuni me 7 shkaktarët e fryerjes së barkut dhe si ta mënjanoni atë

Problemi me fryrjen është se njerëzit zakonisht nuk e kuptojnë se çfarë ushqimesh e shkaktojnë.
Ka 7 shkaqe të zakonshme për fryrjen:

1. Ushqimet e pasura me yndyrë, ajo do më shumë kohë për tu tretur se proteinat ose karbohidratet.

2. Të hani shumë ushqim.

3. Pirja e pijeve të gazuara.

4. Mos pirja mjaftueshëm lëngjeve / ujit

5. Të hani shpejt. Sinjalet e ngopjes kërkojnë deri në 20 minuta për të arritur në tru, kështu që hani me një ritëm më të ngadaltë për të parandaluar mbingarkesat.

6. Ushqimet që japin gazra, të cilat përfshijnë: fasule, brokoli, lakra brukseli, lakra, pije të gazuara, lulelakër, çamçakëz, fruta të tilla si mollë, pjeshkë dhe dardha, karamele të forta, marule, produkte qumështi, qepë, sheqer etj.

7. Pirja e duhanit lidhet me urthin dhe me probleme të tretjes së ushqimit.

Farat e lulediellit dhe të mirat e tyre

Farat e lulediellit janë ndoshta më të njohura nga të gjitha farat ushqimore,ato mund të hahen të papërpunuara, të pjekura ose përdoren për shije të ndryshme gatimesh. Pavarësisht nga kjo, shumë njerëz janë të panjohur me të mirat e të ngrënit fara luledielli.

Shkurtimisht po japim vetitë e tyre të cilat janë njëburim i fuqishëm e i pasur me vitamina e minerale.

Një burim i pasur me Vitamina E

Vitamina E është një komponent thelbësor i të ushqyerit tuaj të përditshmëm. Ajo është një antioksidant që ndalon përhapjen e radikaleve të lira brenda trupit tuaj sepse radikalet e lira mund të shkaktojnë dëmtim qelizor, të paturit e një burimi të Vitamines E nga farat e lulediellit mund të ndihmojë ne funksionin e qarkullimit të gjakut si duhet. Ajo gjithashtu i lejon gjakut të mpikset më lehtë kur trupi ka plagë të jashtme dhe ndihmon ne proçesin e shërimit. Vetitë e tjera të farërave përfshijnë një rrezik më të ulët të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës dhe diabetit.

Fije dietike për tretje

Farat e lulediellit janë një burim i mire i fijeve dietike. Një mangësi në konsumin e përditshëm te fibrave çon në një mori problemesh shëndetësore. Ndërsa sasia e rekomanduar e fibrave është rreth 30 gram në ditë, shumica e njerëzve nuk arrijnë të konsumojnë më shumë se 15 gram në ditë. Kjo mund të shkaktojë probleme të sunflower_seeds-637x424tretjes e cila çon në rritjen e toksicitetit brendë zorrëve. Duke ngrënë fara luledielli, ju mund të përfitoni një furnizim të fuqishëm te fijeve dietike për të cilat trupi juaj ka nevojë. Duke bërë këtë mund të zvogëloni prekjen nga kanceri si dhe të ulni nivelin e kolesterolit.

Proteina, karbohidratet dhe më shumë

Farat e lulediellit ofrojnë një furnizim të proteinave dhe karbohidrateve. Të dyja janë të rëndësishme për ruajtjen e niveleve të energjisë. Farat mund të stimulojnë mëlçinë për lirimin e glikogjenit në gjak. Sepse glikogjeni është një formë e sheqerit dhe përbën një nxitje shtesë të energjisë së shpejtë.
Trupi juaj gjithashtu kërkon një dyqan mineralesh në mënyrë që të funksionojë siç duhet.

Farat e lulediellit janë një burim magnezi, kaliumi, seleni, zinku, dhe hekuri.

Secila nga këto ka përfitime shëndetësore të natyrshme. Magnezi ul presionin e gjakut (dhe në këtë mënyrë zvogëlon shanset e një sulmi në zemër), seleni mund të ndihmojë në riparimin e dëmit celular dhe të ngadalësojë në përhapjen e qelizave kanceroze. Ndërkohë, hekuri ndihmon për të shpërndarë oksigjenin për muskujt dhe zinku siguron sistemin tuaj imunitar që i duhet një të rrituri për tu mbrojtur kundër ftohjeve të zakonshme.

Fara luledielli për trurin

Shumica e njerëzve nuk e kuptojnë se farat e lulediellit në fakt mund të kenë një efekt qetësues për trurin tuaj. Kjo është për shkak të niveleve të larta të triptofanit të përfshira në fara. Kur ju konsumoni ushqime që kanë triptofan ajo në mënyrë efektive rrit prodhimin e serotoninës në trurin tuaj. Nivelet e larta të serotonit ulin tensionin dhe krijojnë një efekt zbutës.

Fara luledielli për shëndet të mirë

Prirjet drejt fast-food-eve dhe ushqimeve të cilat janë me përbërës jo të ushqyeshëm mund të kenë një ndikim të përhershëm në shëndetin tuaj. Shumë nga këto ushqime nuk sigurojnë një burim të proteinave, karbohidrateve dhe ushqyesve thelbësore. Një mangësi e fijeve dietike përkeqëson problemin.

Duke ngrënë fara luledielli rregullisht, trupi juaj mund të gëzojnë një burim të pasur të mineraleve, ushqyesve dhe fibra që ajo duhet të funksionojë si duhet. Nëse ju keni qenë në kërkim të një mezeje të lehtë të shëndetshme e të shijshme dhe që mund të sigurojë energji shtoni fara lulediellit dietës tuaj.

E bardha apo e verdha e vezës? Ja kush është më e shëndetshme

Veza është ushqimi më i shpejtë dhe më i lehtë për të marrë të gjitha lëndët ushqimore në çdo vakt të ditës, pasi është e pasur me shumë proteina.

Duke filluar që nga omleta në mëngjes e deri tek pastiçeja në darkë, veza të dhuron shumë kalori, por ka dhe një përqindje të lartë të kolesterolit. Megjithatë, ka një ndryshim e bardha nga e verdha e vezës. Cila nga ato është më e shëndetshme?

E verdha e vezës mund të përmbajë të gjithë yndyrën, por ajo po ashtu përmban edhe shumë vitamina dhe vlera ushqimore. Megjithatë, hidhi një sy krahasimit të mëposhtëm për të parë se çfarë mund të humbasësh kur ha vetëm të bardhën e vezës.

E bardha e verdha veza e plotë

Kaloritë: 16 54 71

Yndyra totale (g) 0 5 5

Yndyra e ngopur (g) 0 2 2

Kolesteroli (mg) 0 211 211

Kripë (mg) 55 8 70

Karbohidrate (g) 0 1 0

Proteina (g) 4 3 6

Vitamina A (IU) 0 244 244

Vitamina B12 (mcg) 0 0.3 0.6

Vitamina D (IU) 0 18.2 17.5

Kalcium (mg) 2.3 21.9 26.5

Acid folik (mcg) 1.3 24.8 23.5

Kalium (g) 53.8 18.5 67

Selenium (mcg) 6.6 9.5 15.8

Omega-3 (mg) 0 38.8 37

E verdha e vezës, për shumë studiues është konsideruar si e rrezikshme për shkak të kolesterolit të lartë, por ajo është mjaft e pasur me vitamina A, B12 dhe D, kalcium dhe omega-3. Nëse kolesteroli i lartë të shqetëson, atëherë ki parasysh që limiti për një ditë është rreth 300 mg.

Kjo do të thotë që një vezë në ditë është e shëndetshme dhe aspak e rrezikshme edhe për personat që vuajnë nga kolesteroli. Megjithatë, është mjaft e rëndësishme të jesh i ndërgjegjshëm në lidhje me sasinë e mishit, djathit apo produkteve të tjera që mund të rrisin nivelin e kolesterolit gjatë ditës.