Sekreti i Rinisë dhe Bukurisë së Grave Japoneze

Në Japoni, për shekuj me radhë, orizi është përdorur në receta bukurie. Orizi është plot me vitamina B, të cilat riparojnë dhe stimulojnë rritjen e qelizave, përmirësojnë furnizimin me gjak në lëkurë dhe parandalon plakjen.
Kjo është cka keni nevojë për te pasur një lekure mahnitëse;

Me këtë maskë terapeutike lëkura juaj do te zbutet dhe do te rrezatoje.
Është e rëndësishme të përdorni përbërës të kualitetit të lartë për këtë maskë.

Përbërësit e nevojshëm:
• 2-3 luge gjelle oriz
• 1 luge gjelle qumësht
• 1 luge gjelle mjaltë
Udhëzime:
Vendos 2-3 luge gjelle oriz në ujë të ftohtë dhe ngroheni gradualisht deri sa orizi të zbutet.
Perzijeni mirë dhe derdhni ujin e orizit në një tas tjetër.
Lani orizin dhe shtoni një lugë gjelle qumështi të nxehtë. Perzijeni atë dhe shtoni një lugë gjelle mjaltë.
Para aplikimit pastroni fytyrën tuaj. Aplikoni një sasi të madhe dhe lereni atë për gjysmë ore dhe pastaj lani fytyrën me ujin e orizit.
Uji i orizit është një zbutes i perkryer lëkurës, sepse ajo është e plotë me antioxidant dhe thith rrezet ultraviolet.

Mbani ujin e orizit në frigorifer, por jo më shumë se 4 ditë. Ju mund ta përdorni atë dy herë në ditë kete leng, në mëngjes dhe në mbrëmje.
Gjithashtu, mund ta ngrini ne akull dhe ta përdorni atë më vonë për masazhet e fytyrës.

Si ta ndalojmë gërrhitjen?

Disa prej tyre janë: adeonizmi ose mishi në hundë, devijimi i septumit hundor, hipertrofia e turbinatëve, sëmundje kardiorespiratore, shtimi në peshë etj.
Këto shkaqe mund të shkaktojnë gërhitje të përkohshme ose të përhershme, por sidoqoftë e gërhitura, një gjë është e sigurt: nuk durohet!

Në qoftë se e keni ju, gjumi është i parehatshëm dhe në qoftë se e ka partneri gjumi bëhet i pamundur.
Por si gjithmonë, ne i kthehemi ushqimit që të na japë një zgjidhje, sepse ekziston një lëng që do t’ju mbajë larg këtij problemi, duke bërë që të keni dhe një organizëm më të shëndetshëm gjithashtu.

Për të përgatitur një pije të tillë është e rëndësishme që të keni:

4 karota

1 mollë

1/8 limon i shtrydhur

1/2 xhenxhefil

Duke i përzier së bashku këto produkte, ju do të arrini të reduktoni kongjestionin e hundës dhe kështu në mënyrë graduale, edhe gërhitjen gjatë gjumit.

Gjithashtu ju ndihmon edhe konsumimi i mjaltit, peshkut, erëzave, qumështit të sojës dhe çajit.

Ky është kombinimi më i mirë për të pastruar zorrët!

Zorrë e trashë është pjesa e fundit e zorrëve të mëdha, e cila funksioni kryesor është të prodhojë dhe ruajë feces dhe mbeturina të tjera nga trupi. Ju duhet të pastroni zorrët dhe të zbrazni të gjithë mukozën e tepërt, materialin fekal dhe parazitëve të ndryshëm dhe të dëmshëm prej tyre.

Këto janë simptomat më të zakonshme që tregojnë se trupi juaj ka nevojë për spastrim të zorrëve:
Veshjet dhe problemet e mëlçisë
artrit
Problemet e dëgjimit dhe të shikimit
Kapsllëk i shpeshtë
Mbipeshë dhe nënpeshë
Metabolizmi i dëmtuar
Flokët, lëkurën dhe thonjtë tuaj janë në gjendje të keqe
Kanceri dhe sëmundjet e tjera
Me konsumimin e 1-3 lugë miell të lirit me kefir (për 3 javë), në mëngjes, ju mund të pastroni plotësisht zorrët nga mukozat dhe depozitimet fekale ose parazitët. Kjo metodë e pastrimit natyral siguron normalizimin e shpejtë të peshës dhe djegien e yndyrës. Ajo ka një efekt pozitiv në rregullimin e metabolizmit të lipideve. Kjo metodë e spastrimit gjithashtu do t’ju ndihmojë të zvogëloni efektet anësore të shumë problemeve shëndetësore, si: gastrit, kolit, ulcera të stomakut dhe duodenale, sëmundjet e traktit urinar, cystitis, pyelonephritis, obeziteti ose tretje të pahijshme.

Hani këtë 3 javë, si një alternativë mëngjesi:
Javën e parë: 1 tbs. e miellit liri te perzier me 3.3 oz. / 100 kefir;
Javën e dytë: 2 tbs. e miellit liri te perzier me 3.3 oz. / 100 kefir;
Javën e tretë: 3 tbs. e miellit liri te perzier me 5 oz. / 150 kefir;
Përveç ndihmës për t’ju mbajtur të rregullt për të promovuar shëndetin e tretjes, fibra ndihmon në rregullimin e insulinës dhe nivelit të glukozës për të normalizuar sheqerin tuaj në gjak.
Një tjetër aspekt i dobishëm për këtë kombinim është aftësia e tij për të:
Përmirëso tretjen
Ndihmon në parandalimin e kancereve të caktuara
Nivelet e ulët të sheqerit në gjak
Përmirëso vizionin tënd
Ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës
Mbështet muskujt dhe nervat
Përmirëso lëkurën tuaj
Rritja e qarkullimit
Zvogëloni tensionin e gjakut
Forcimi i sistemit tuaj imunitar

Hani një vezë të zierë dhe pak uthull çdo mëngjes- ky kombinim do vras armikun më të madh të trupit tuaj!

Keni ngrënë ndonjëherë vezë të ziera, të miksuara me uthull? Me siguri që jo, por kur ta zbuloni se çfarë bën besoj se do ta provoni.

Besojeni ose jo, nëse konsumoni një vezë të zierë në mëngjes me uthull do vras një nga armiqtë kryesorë të shëndetit tuaj- nivelet e larta të sheqerit në gjak.

Diabeti, një problem shumë i zakonshëm shëndetësor që prek njerëzit në mbarë botën, ndodh kur pankreasi ndalon prodhimin e insulinës ose kur trupi nuk është në gjendje të përdorë siç duhet insulinën që ka.

Simptomat e zakonshme të diabetit janë urinimi i shpeshtë gjatë natës, etja, humbja e shpejtë e peshës, kruajtja e penisit ose vaginës, prerje ose plagë që janë të ngadalta për tu shëruar, pamjen e paqartë, lodhjen.

Si ta përgatisni?

Ziheni një vezë në mbrëmje dhe qëroheni, më pas shponi disa vrima te veza duke përdorur pirunin. Vendoseni në një tas dhe hidhni uthull. Lëreni të qëndrojë ashtu gjatë natës. Në mëngjes hani vetëm vezën jo uthullën që ndodhet në tas.

Gjatë vaktit pini një gotë ujë të vakët në të cilën keni shtuar më parë një lugë gjelle uthull. Dihet mirë se vezët janë shumë ushqyese dhe janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave. Ky mëngjes do të zvogëlojë oreksin dhe do të kontribuojë për t’u ndier më energjik

Kjo është gjëja e parë që shikon i porsalinduri sapo vjen në jetë

Gjatë 2 javëve të para pas lindjes, bebet i kanë pothuajse gjithmonë sytë e mbyllura. Vetëm më pas fillojnë të tregojnë interes ndaj objekteve të mëdha. Fëmija adhuron të shikojë fytyrën e nënës si edhe gjoksin, si edhe objektet me forma të rrumbullakëta të cilat i japin ndjesinë e mirëqënies. Bebet e kanë në përgjithësi më të zhvilluar shqisën e prekjes dhe nuhatjes, dhe më pas do të përmendim shijimin, dëgjimin, duke bërë që shikimi të jetë shqisa më pak e zhvilluar.

Një bebe 2-3 muajshe fillon të shikojë edhe objekte në një distancë që i kalon 30 cm. Ai fillon të njohë shtëpinë e tij si edhe zhurmat. Në këtë periudhë tek fëmija mund të shfaqet një formë strabizmi, i cili është normal deri në muajin e 8-9.

Një bebe 6 muajshe, sistemi i shikimit në këtë moshë mund të krahasohet me atë të një të rrituri, por ndërtimi fiziologjik i syrit përfundon vetëm në moshën 12-vjeçare. Rreth muajit të 6-7 fëmija fillon të kuptojë se ajo që shihet mund të preket dhe merret në dorë, pra në këtë periudhë ai do të fillojë të luaj me lodrat e tij me muzikë, të cilat mund ta kishin bërë atë kurioz edhë më parë por nuk ka qënë në gjendje t’i kapë. Në këtë periudhë përpiquni ta stimuloni zhvillimin e shikimit të fëmijës duke përdorur sa më shumë lodra me ngjyra.

Mbrojeni shtëpinë kur largoheni me një pirun të thjeshtë

Ky truk i thjeshtë mund t’ju mbrojë shtëpinë, madje edhe kur ju jeni në shtëpi, apo kur niseni për periudha më të gjata, siç janë pushimet e verës. Mësoni se çfarë mund të bëni me një pirun të thjeshtë kuzhine.

Shumica e njerëzve nuk mund të përballojë një sistem të shtrenjtë sigurie në shtëpi, kështu që cila është alternativa tjetër që kemi? E vërteta është se gjithçka që ju duhet është një thikë dhe një pirun. Siguria dhe shtëpia e sigurt janë gjithmonë një shqetësim, sidomos kur jemi larg saj me udhëtim pune, apo pushime. Jo vetëm për veten, por ne shqetësohemi edhe për pasurinë tonë dhe shtëpitë. Me këtë truk nuk do t’ju ngacmojë më njeri.

Merrni një pirun të thjeshtë kuzhine, dhe futeni në pjesën ku futet gjuhëza e derës. Shënoni me një marker të zi, sa e thellë është pjesa e brendshme. Shtrembërojini dhëmbëzat e pirunit, deri te kjo vijë, me një kënd 90 gradësh.

Më pas, prejeni kokën e pirunit nga bishti. Bishti i pirunit duhet të hyjë lirshëm te hapësirat e pirunit. Më pas, futeni pjesën e kthyer të pirunit, brenda gropës ku hyn gjuhëza. Mbyllni derën dhe vendosni bishtin e pirunit në një prej hapësirave të kokës së pirunit, siç tregohet në foto.

Kështu dera juaj do të mbyllet në mënyrë perfekte dhe ju mund të qëndroni të sigurtë, ose brenda shtëpisë, ose edhe të udhëtoni me mendjen e fjetur.

Hani për 1 muaj nga dy korra kumbulla çdo ditë dhe do të mrekulloheni nga përfundimi

Kumbulla është një zgjedhje e pashmangshme e çdo amvise për të përgatitur ushqim për dimër, dhe përveç se janë më të përdorura për përgatitjen e gjalpë dhe mermelatave, sigurisht është e këshillueshme për t’i ngrënë edhe të freskëta.

Kjo pasi kumbulla përmban vitaminë C (5 deri 8 mg për 100 g, në varësi të llojit), vitaminë B6, bakrit, vitaminë B2, B3 vitaminë, magnez, hekur, kalcium, madje dhe 240 mg për 100g kalium.

Kumbulla është e pasur me fibra, 2g për 100g, dhe me gjithë këtë është një fryt me pak kalori.

Studimet e mëparshme kanë treguar se kumbulla forcon kockat, zvogëlon rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë, por edhe se konsumimi i 12 kumbullave mesatarisht në ditë për dy muaj zvogëlon nivelet e LDL kolesterolit të keq.

Mos e hidhni këtë bimë të keqe, kjo është arsyeja pse!

Purslane është konsideruar zakonisht si një bimë e keqe e kotë dhe shumë njerëz thjesht e hedhin tutje nga kopshtet, pa ditur përfitimet shëndetësore të shumta që mund të sjellë. Kjo bimë është vendase në Persi dhe Indi. Por tani ajo është përhapur në të gjithë botën.
Ajo ka lule të verdhë dhe një shumëllojshmëri përdorimesh.

Kjo bimë është e pasur me vlera ushqyese, duke përfshirë vitaminat e shumta C, A, B, acide yndyrore omega-3, fibra, betalain si dhe shumë minerale të tilla si bakër, kalium, magnez, hekur, kalcium dhe mangan. Prandaj, kjo nuk është një surprizë.
Kjo bimë ka përfitime të shumta shëndetësore, veçanërisht nëse përdoret për rastet e mëposhtme:

Përmirësimin e qarkullimit
Bakri dhe hekuri janë shumë të rëndësishëm për funksionimin e duhur të sistemit të qarkullimit të gjakut që do të thotë se mund të konsumoni këtë bimë për të përmirësuar shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe rrjedhjen e gjakut.

Trakti gastrointestinal
Praktikuesit e mjekësisë tradicionale kineze kanë përdorur këtë bimë për trajtimin e çështjeve që ndihmojnë tretjen e ushqimit të tilla, si diarre dhe dizenteri. Acidi i limonit, dopamina, glukoza dhe alanine janë përbërësit organikë që gjenden në purslane që promovojnë shëndetin, ndihmon tretjen e ushqimit.

Zemër të shëndetshme
Ju mund të zvogëloni kolesterolin e keq, si dhe presionin e ulët të gjakut me ndihmën e kësaj bime që promovon shëndetin kardiovaskular.

Eshtra të forta
Ju mund të parandaluar osteoporozën dhe forconi kockat tuaja me këtë bimë që përmban hekur, kalcium, magnez dhe mangan.

Humbje peshe
Purslane është e pasur në fibra, por me kalori të ulëta. Është e pasur me ushqyes që promovojnë parandalimin e dëshirës për ushqim dhe ju ngopin.

Ushqimet me te mira per lekure te bukur !

Perdorni keto ushqime ne menyren me te mire se bashku apo te vetne per lekure me te bukur.

1) Bajamet – Qellojani se cka ?
Bajamet jane fara dhe jo nga familja e arrave dhe jane te mbushura me Vitamine ”E”.
Vepron si nje antioksidant qe ndihmon ne mbrojtjen e qelizave lekurore nga rrezet UV (ultraviolete).

2) Karrotat – Konsideroni keto si shkopinje magjik me ngjyre portokalli, dhe qe permbajne Vitamine ”A”.
Eshte e mire per regjenerimin e lekures. Ndihmon ne parandalimin e tejprodhimit te qelizave ne shtresen e jashtme te lekures.

3) Cokolata e Zeze – Eshte nje ilaq i mire andaj edhe ju duhet. Permban anti-oksidante me ca e redukton vrazhdesine ne lekure dhe mbron nga demtimet qe i shkaketon dielli.

4) Caji i gjelber – Kur eshte e nxehte kjo pergatese bionike liron katekinat, nje lloj anti-oksidanti me karakteristika te vertetuara anti-kanceroze.
Ndihmon ne parandalimin e kancerit te lekures.

5) Domatet – vertete ato perdoren neper sallata, mirepo nese i zieni atehere keto perime te rrumbullaketa dhe te bukura munde te ruajne lekuren tuaj. pse ? Lykopeni, nje foto-kemikale e sila e ben ate te kuqe, ndihmon ne eliminimin e radikaleve te lira qe e plakin lekuren dhe qe formohen nga rrezet UV.

Perktheu dhe pershtati: Abdurrezak MD

Nëse ju tringëllojnë veshët, gjithësesi duhet ta lexoni këtë

Tringëllima në vesh është ndjesia e të dëgjuarit të tingujve kumbues, gumëzhimave, fishkëllimave apo zhurmave të tjera të vazhdueshme apo të ndërprera.

Dukuria e njohur si “tinitusi”, është shumë normale në SHBA, ku gati 50 milion njerëz e përjetojnë. Për shumicen prej tyre është thjeshtë bezdi dhe asgjë më shumë por nëse kjo ndodh vazhdimisht mund të shkaktohet në problem për gjumin, përqëndrimin dhe proceset e tjera ditore, transmeton lajmi.net

Shpesh zhurmat në vesh janë shkaktar i pagjumësisë dhe i stresit, sipas mjekësisë.

Edhe pse tringëllima shpesh është e lidhur me humbjen e dëgjimit, ajo nuk e shkakton dhe as nuk e nxitë humbjen e dëgjimit.

Megjithatë, ekzistojnë disa shkaktarë që e nxisin tringëllimen të ndodhë, në njërën ose tjetrën trajtë të saj.

Ekspozimi i gjatë ndaj zhurmave me intensitet të lartë është njëri dhe mund të themi shkaktari kryesor i tringëllimave në vesh. Përveç zhurmave në vesh, mund të shkaktojë edhe humbje të përhershme të dëgjimit.

Një shumëllojshmëri e kushteve dhe sëmundjeve të tjera mund të çojë tek tringëllima në vesh, duke përfshirë:

– Bllokime të veshit për shkak të dyllit apo ndonjë infeksion i veshit. Mund të jetë edhe ndonjë sëmundje e nervit, e tillë si tumor.
– Aspirina, disa lloje të antibiotikëve, anti-inflamatorët, qetësuesit, ilaqet kundër depresionit si dhe medikamentet kininë.
– Procesi i natyrshëm i plakjes së njeriut.
– Sëmundja Meniere, e cila ndikon në pjesën e brendshme të veshit ose sëmundja Otosclerosis, që dëmton eshtrat e veshit të mesëm.
– Kushte të tjera mjekësore si tensioni i lartë, sëmundjet kardiovaskulare, probleme të qarkullimit të gjakut, anemi, alergji, probleme me gjëndrat tiroide apo diabeti.
– Probleme shëndetësore të qafës apo nofullës.
– Lëndime të kokës apo të qafës.
– Tringëllima në vesh vjen edhe nga alkooli, duhani apo droga të tjera por mjekët kanë treguar se edhe lodhja e stresi ndikojnë mjaft shumë.

Për shkak të lidhjes me disa sëmundje të rrezikshme, ekspertët thonë se duhet të këshilloheni patjetër me mjekun tuaj nëse keni zhurma të tilla në vesh.